NGC 7519

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7519


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 13 м 11,2 с
Деклинација +10° 46' 18"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,1'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 5 октомври 1864
Други ознаки UGC 12424, MCG 2-59-9, CGCG 431-16, KUG 2310+104B

NGC 7519спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7519 се споменува и како UGC 12424, MCG 2-59-9, CGCG 431-16, KUG 2310+104B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7519 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 7519 има привидни димензии од 1,3' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 13 м 11,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 46' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7519 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70713. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 214; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1164. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 313.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]