NGC 5882

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5882
Слика од NGC 5882 сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Слика од NGC 5882 сликана со вселенскиот телескоп Хабл
Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 16 м 50 с
Деклинација -45° 38' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,33' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 септември 1834
Други ознаки IC 1108, PK 327+10.1, ESO 274-PN7, CS=12.0

NGC 5882планетарна маглина во соѕвездието Волк, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5882 се споменува и како IC 1108, PK 327+10.1, ESO 274-PN7, CS=12.0.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5882 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,5 m.[2] NGC 5882 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,33'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 16 м 50 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 38' 56"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5882 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 405; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8294. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]