NGC 5877

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5877

{{{опис}}}

Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 12 м 53,1 с
Деклинација -4° 55' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 24 мај 1867

NGC 5877тројна ѕвезда во соѕвездието Вага, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 мај 1867 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5877 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 12 м 53,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 55' 27".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5877 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 244; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5009. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1431.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]