NGC 5873

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5873


Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 12 м 50,7 с
Деклинација -38° 7' 31""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,22' x ?'
Историја
Откривач Ралф Копланд
Откриена 2 мај 1883
Други ознаки PK 331+16.1, ESO 328-PN34, CS=13.6

NGC 5873планетарна маглина во соѕвездието Волк, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5873 се споменува и како PK 331+16.1, ESO 328-PN34, CS=13.6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 мај 1883 година од страна на Ралф Копланд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5873 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m.[2] NGC 5873 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,22'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 12 м 50,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 7' 31"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5873 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 373; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7822. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]