NGC 5565

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5565


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 19 m 18,5 s
Деклинација +6° 59' 42""
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 14 јуни 1884
Други ознаки NGC 5563 ?

NGC 5565 е ѕвезда во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5565 се споменува и како NGC 5563 ?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 јуни 1884 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5565 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,5 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 19 m 18,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 59' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5565 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 197; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 323. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1418.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]