Прејди на содржината

NGC 4837/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4837/1
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 56 м 47,8 с
Деклинација +48° 17' 46""
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 март 1831
Други ознаки UGC 8068, MCG 8-24-11, CGCG 245-6, 1ZW 46, IRAS 12545+4834

NGC 4837/1галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4837/1 се споменува и како UGC 8068, MCG 8-24-11, CGCG 245-6, 1ZW 46, IRAS 12545+4834.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 март 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4837/1 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4837/1 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 56 м 47,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 17' 46"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4837/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44188. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 75; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3459. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1350.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]