NGC 4490

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4490


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
9,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,4' x 3,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 јануари 1788
Други ознаки UGC 7651, MCG 7-26-14, CGCG 216-8, KCPG 341B, Arp 269, VV 30

NGC 4490 е спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4490 се споменува и како UGC 7651, MCG 7-26-14, CGCG 216-8, KCPG 341B, Arp 269, VV 30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 јануари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4490 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4490 има привидни димензии од 6,4' х 3,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4490 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41333. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 75; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3020. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 115.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4490 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]