NGC 4199/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4199/2


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 април 1789
Други ознаки UGC 7253, MCG 10-18-11, CGCG 292-84, CGCG 293-5, VV 183

NGC 4199/2 е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4199/2 се споменува и како UGC 7253, MCG 10-18-11, CGCG 292-84, CGCG 293-5, VV 183.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 април 1789 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4199/2 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] NGC 4199/2 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4199/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39135. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 47; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3840. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1389.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4199/2 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]