NGC 4190

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4190 {{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Im/P
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 мај 1785
Други ознаки UGC 7232, MCG 6-27-30, CGCG 187-24, VV 104, KUG 1211+369

NGC 4190галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4190 се споменува и како UGC 7232, MCG 6-27-30, CGCG 187-24, VV 104, KUG 1211+369.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4190 е од видот Im/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 4190 има привидни димензии од 1,7' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4190 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39023. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 107; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2529. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1559.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4190 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]