Прејди на содржината

NGC 4187A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4187A
NGC4187
NGC4187
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 април 1789
Други ознаки NGC 4187, UGC 7229, MCG 9-20-117, CGCG 269-42

NGC 4187Aелиптична галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4187A се споменува и како NGC 4187, UGC 7229, MCG 9-20-117, CGCG 269-42.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1789 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4187A е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 4187A има привидни димензии од 1,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4187A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39004. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 47; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3457. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1389.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 4187A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]