NGC 4071

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4071


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,27' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена март 1835
Други ознаки PK 298-4.1, ESO 94-PN12, AM 1201-670
NGC 4071 — планетарна маглина во соѕвездието Мува
NGC 4071 — планетарна маглина во соѕвездието Мува

NGC 4071планетарна маглина во соѕвездието Мува, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4071 се споменува и како PK 298-4.1, ESO 94-PN12, AM 1201-670.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4071 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m.[2] NGC 4071 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,27'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4071 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 450; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8986. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4071 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]