NGC 3960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3960


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2m
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 30 април 1826
Други ознаки OCL 861, ESO 170-SC14

NGC 3960расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3960 се споменува и како OCL 861, ESO 170-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 април 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3960 е од видот I2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m.[2] NGC 3960 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3960 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 428; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8635. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3960 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]