NGC 3926B

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3926B


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 април 1785
Други ознаки NGC 3926-2, UGC 6829, MCG 4-28-73, CGCG 127-76, VV 218, NPM1G +22.0350, KCPG 305B

NGC 3926Bелиптична галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3926B се споменува и како NGC 3926-2, UGC 6829, MCG 4-28-73, CGCG 127-76, VV 218, NPM1G +22.0350, KCPG 305B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3926B е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 m/лм2.[2] NGC 3926B има привидни димензии од 0,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3926B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37080. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1443. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 103.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3926B на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]