NGC 3871

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3871
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 април 1831
Други ознаки IC 2959, UGC 6744, MCG 6-26-31, CGCG 186-41

NGC 3871спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3871 се споменува и како IC 2959, UGC 6744, MCG 6-26-31, CGCG 186-41.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 април 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3871 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 3871 има привидни димензии од 1,4' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3871 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36702. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 107; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2524. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 109.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3871 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]