Прејди на содржината

NGC 3759A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3759A


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 123°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc/P
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 19 август 1866
Други ознаки UGC 6582, MCG 9-19-135, CGCG 268-65, IRAS 11342+5526

NGC 3759Aспирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3759A се споменува и како UGC 6582, MCG 9-19-135, CGCG 268-65, IRAS 11342+5526.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 август 1866 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3759A е од видот SBc/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 3759A има привидни димензии од 1,2' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 123°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3759A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35948. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 47; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3832. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 59.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3759A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]