NGC 3756

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3756


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 177°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x 2,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 април 1789
Други ознаки UGC 6579, MCG 9-19-134, CGCG 268-63, KUG 1134+545, IRAS 11340+5434

NGC 3756 е спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3756 се споменува и како UGC 6579, MCG 9-19-134, CGCG 268-63, KUG 1134+545, IRAS 11340+5434.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 април 1789 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3756 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] NGC 3756 има привидни димензии од 4,2' х 2,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 177°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3756 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35931. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 47; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3832. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 59.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3756 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]