NGC 3651/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3651/2


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 10 април 1785
Други ознаки UGC 6388, MCG 4-27-28, CGCG 126-42, HCG 51F

NGC 3651/2 е спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3651/2 се споменува и како UGC 6388, MCG 4-27-28, CGCG 126-42, HCG 51F.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3651/2 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 mag/arcmin2.[2] NGC 3651/2 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3651/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34899. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 146; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1981. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1353.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3651/2 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]