NGC 3292/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3292/2


Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 35 м 30,9 с
Деклинација - 6° 11' 3"
Положбен агол 115°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 16 април 1887
Други ознаки MCG -1-27-22, NPM1G -05.0370

NGC 3292/2леќеста галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3292/2 се споменува и како MCG -1-27-22, NPM1G -05.0370.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 април 1887 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3292/2 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 3292/2 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 35 м 30,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 6° 11' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 115°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3292/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31364. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 280; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4918. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 694.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]