NGC 2949/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2949/2


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 39 m 57,4 s
Деклинација + 16° 47' 13"
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 1 април 1864
Други ознаки CGCG 92-25

NGC 2949/2 е леќеста галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2949/2 се споменува и како CGCG 92-25.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 април 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2949/2 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] NGC 2949/2 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 39 m 57,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 16° 47' 13".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2949/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 27579. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 188; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1410. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1509.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]