Прејди на содржината

NGC 2700

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2700
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 55 м 50,6 с
Деклинација - 3° 6' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1877

NGC 2700ѕвезда во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2700 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,2 m.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 55 м 50,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 3° 6' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2700 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 232; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4869. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 469.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]