Прејди на содржината

NGC 2633

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2633

{{{опис}}}

Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 48 м 4,6 с
Деклинација + 74° 5' 57"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb/P
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,5'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 11 август 1882
Други ознаки UGC 4574, MCG 12-9-13, VV 519, IRAS 08425+7416, CGCG 331-63, CGCG 332-10, CGCG 350-5, Arp 80, KCPG 169

NGC 2633спирална галаксија во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2633 се споменува и како UGC 4574, MCG 12-9-13, VV 519, IRAS 08425+7416, CGCG 331-63, CGCG 332-10, CGCG 350-5, Arp 80, KCPG 169.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 август 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2633 е од видот SBb/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 2633 има привидни димензии од 2,3' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 48 м 4,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 74° 5' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2633 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 24723. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 7; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4381. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]