NGC 2520

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2520


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 4 m 58,1 s
Деклинација - 28° 8' 46"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Привиден сјај
(видлив)
6,5
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 февруари 1837
Други ознаки NGC 2527, OCL 685, ESO 430-SC15

NGC 2520 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Крма, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2520 се споменува и како NGC 2527, OCL 685, ESO 430-SC15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 февруари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2520 е од видот III1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,5 mag.[2] NGC 2520 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 4 m 58,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 28° 8' 46".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2520 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 362; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6566. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 52.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]