NGC 1711

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1711

{{{опис}}}

Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 50 м 36,2 с
Деклинација - 69° 59' 8"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 3 август 1826
Други ознаки ESO 56-SC10, in LMC

NGC 1711расеано ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1711 се споменува и како ESO 56-SC10, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1711 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m.[2] NGC 1711 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 50 м 36,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 59' 8".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1711 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9165.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]