NGC 1549

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1549


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 15 m 45 s
Деклинација - 55° 35' 29"
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
9,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,9' x 4,1'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 ноември 1826
Други ознаки ESO 157-16, AM 0414-554

NGC 1549 е елиптична галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1549 се споменува и како ESO 157-16, AM 0414-554.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 ноември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1549 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 1549 има привидни димензии од 4,9' х 4,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 15 m 45 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 55° 35' 29".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1549 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14757. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 420; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8505.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]