NGC 1523

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1523

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 6 м 11 с
Деклинација - 54° 5' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело систем од четири ѕвезди
Морфолошки вид *4
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 6 декември 1834
Други ознаки ESO 156-**39

NGC 1523систем од четири ѕвезди во соѕвездието Златна Рипка, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1523 се споменува и како ESO 156-**39.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1523 е од видот *4.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 6 м 11 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 54° 5' 16".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1523 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 420; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8501.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]