NGC 1520

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1520


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 57 м 51,1 с
Деклинација - 76° 48' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 ноември 1836
Други ознаки ESO 32-SC5

NGC 1520астеризам во соѕвездието Маса, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1520 се споменува и како ESO 32-SC5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 ноември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1520 е од видот *Grp.[1] NGC 1520 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 57 м 51,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 76° 48' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1520 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 462; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9363.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]