NGC 1499

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 1499


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 3 m 14 s
Деклинација + 36° 22' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5
Физички податоци
Привидни димензии 160' x 40'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 3 ноември 1885
Алтернативни ознаки LBN 756, небула Калифорнија

NGC 1499 е емисиона маглина во соѕвездието Персеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1499 се споменува и како LBN 756 и небула Калифорнија.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1885 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 6 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1499 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 5 mag.[2] NGC 1499 има привидни димензии од 160' х 40'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 3 m 14 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 36° 22' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1499 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 95; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2370. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1302.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]