Прејди на содржината

NGC 1410

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1410

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 41 м 10,8 с
Деклинација - 1° 17' 55"
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 17 јануари 1855
Други ознаки UGC 2821, MCG 0-10-12, CGCG 391-28, KCPG 93B, VV 729, 3ZW 55

NGC 1410елиптична галаксија во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1410 се споменува и како UGC 2821, MCG 0-10-12, CGCG 391-28, KCPG 93B, VV 729, 3ZW 55.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 јануари 1855 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1410 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 1410 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 41 м 10,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 17' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1410 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13556. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 222; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4717. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 932.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]