NGC 1142

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1142
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 55 м 12,2 с
Деклинација - 0° 11' 2"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело прстенеста галаксија
Морфолошки вид Ring B
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,5'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 5 октомври 1864
Други ознаки NGC 1144, UGC 2389, MCG 0-8-48, IRAS 02526-0023, VV 331, Arp 118, KCPG 83B, CGCG 398-46

NGC 1142прстенеста галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1142 се споменува и како NGC 1144, UGC 2389, MCG 0-8-48, IRAS 02526-0023, VV 331, Arp 118, KCPG 83B, CGCG 398-46.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 5 октомври 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1142 е од видот Ring B.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 1142 има привидни димензии од 0,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 55 м 12,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 11' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1142 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11012. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4700. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1453.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]