NGC 1141

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1141


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 55 m 9,7 s
Деклинација - 0° 10' 41"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект прстенеста галаксија
Морфолошки вид Ring A
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 5 октомври 1864
Други ознаки NGC 1143, UGC 2388, MCG 0-8-47, CGCG 389-46, VV 331, Arp 118, KCPG 83A

NGC 1141 е прстенеста галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1141 се споменува и како NGC 1143, UGC 2388, MCG 0-8-47, CGCG 389-46, VV 331, Arp 118, KCPG 83A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1141 е од видот Ring A.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] NGC 1141 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 55 m 9,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 10' 41".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1141 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11007. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4700. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1453.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]