NGC 1081

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1081
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 45 м 10,1 с
Деклинација - 4° 42' 39"
Положбен агол 174°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 21 октомври 1886
Други ознаки MCG -1-8-3, IRAS 02426-0455, KUG 0242-049

NGC 1081спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1081 се споменува и како MCG -1-8-3, IRAS 02426-0455, KUG 0242-049.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 октомври 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1081 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 1081 има привидни димензии од 1,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 45 м 10,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 42' 39".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 174°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1081 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10416. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5863. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 911.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]