NGC 1006

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1006 {{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 37 м 34,8 с
Деклинација - 11° 1' 31"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 29 септември 1886
Други ознаки NGC 1010, MCG -2-7-44, IRAS 02351-1114, KUG 0235-112A

NGC 1006спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1006 се споменува и како NGC 1010, MCG -2-7-44, IRAS 02351-1114, KUG 0235-112A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1006 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 1006 има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 37 м 34,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 11° 1' 31".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1006 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9949. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 265; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 886.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]