MOA-2008-BLG-310L

Од Википедија — слободната енциклопедија
MOA-2008-BLG-310L
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Скорпија
Ректасцензија 17ч 54м &1000000000000001452999914,53с
Деклинација –34° 46′ &1000000000000004100000041,0″
Прив. величина (V) 23,38
Особености
Спектрален тип доцен K?
Астрометрија
Оддалеченост>20000 сг
(>6000 пс)
Податоци
Маса0,67 M
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Архив на вонсончеви планети— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

MOA-2008-BLG-310L е ѕвезда од 23-та величина на оддалеченост од барем 20.000 светлосни години во соѕвездието Скорпија. Има маса од 0,67 сончеви маси, што веројатно значи дека е ѕвезда од тип K во доцна фаза. Во 2009, при појавата на искривување и зголемување наречена гравитациска микролеќа, пронајдена е планета како кружи околу ѕвездата, на растојание од 1,25 ае од деа, со маса 2,3 % од онаа на Јупитер.

Систем на MOA-2008-BLG-310L
Придружник МасаЗабележана
одвоеност
(ае)
b0,23 ± 0,05 MJ1,25 ± 0,1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Janczak, Julia; и др. (2010). „Sub-Saturn Planet MOA-2008-BLG-310Lb: Likely To Be In The Galactic Bulge“ (abstract). The Astrophysical Journal. 711 (2): 731. doi:10.1088/0004-637X/711/2/731.подг. за печ.