KSI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеј-Ес-Ај во 2020 г.

Олаџиде Олајинка ВилијамсЏеј-ЏејОлатунџи (англиски: Olajide Olayinka Williams "JJ" Olatunji; р.19 јуни 1993 г.), професионално познат како KSI (се чита: Кеј-Ес-Ај) — англиска семрежна личност, професионален боксер и музичар. Тој е извршен директор на Misfits Boxing и сосопственик на Prime Hydration, XIX Vodka, Sidemen Clothing и ланец ресторани познат како Sides.[1]

Тој го направил својот главен канал на Јутуб во 2009 г. и оттогаш создал низа објави со коментари за игри од серијата видеоигри ФИФА. Неговата содржина подоцна се проширила на влогови и објави во комедиски стил. Од октомври 2022 г., тој има над 41 милион претплатници и над 10 милијарди прегледи на видеа на неговите три канали на Јутуб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ghosh, Shona (21 July 2018). „The rise of KSI, the 25-year-old millionaire who's fighting Logan Paul after inventing YouTube boxing matches“. Business Insider Australia (англиски). Архивирано од изворникот 22 July 2018. Посетено на 24 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]