JUKI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуки
Матично име
JUKI株式会社
ВидЈавно КК
Предлошка:TYO
ISINJP3390400004 Уреди на Википодатоците
ДејностМашина
ОснованоТокио (декември 15, 1938; пред 84 години (1938-12-15))
СедиштеТама, Токио 206-8551, Јапонија
Клучни личности
Akira Kiyohara
(Претседател)
Производи
Доход JPY 107.5 милијарди (ФГ 2014) (US$ 904 милиони ) (ФГ 2014)
Нето-доход
JPY 6.05 милијарди (FY 2014) (US$ 50.9 милиони ) (FY 2014)
Вработени
6,153[1]
Мреж. местоМатична страница
Белешки / наводи
[2][3]

JUKI Corporation (株式会社) — јапонски производител на индустриски машини за шиење со седиште во Тама, Токио. Таа е една од водечките индустриски производители на машини. Јуки е рангиран како производител бр.1 на машини за шиење во светот[4]. Со седиште во Јапонија, компанијата во моментов има производствени капацитети во Јапонија, Кина, Виетнам и ги продава своите производи во повеќе од 150 земји на шест континенти. До 1988 година, компанијата била позната како Tokyo Juki Industrial Company, Ltd. Мотото на компанијата е „Памет и технологија“.

Во февруари 2013 година, Juki и Sony влегле во преговори за спојување на нивните бизниси за опрема за СМТ[5][6].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. консолидирано според податок од 31 декември 2014 година
  2. „Corporate Outline“. JUKI Corporation. Архивирано од изворникот на 2016-05-27. Посетено на August 4, 2015.
  3. „Company Snapshot - Financials“. Bloomberg Businessweek. Посетено на August 4, 2015.
  4. Demetri Sevastopulo (December 15, 2014). „Juki, the supreme sewing machine for the global rag trade“. Financial Times. Pearson PLC. Посетено на August 4, 2015.
  5. „Juki, Sony In Talks To Merge Parts-Mounting-Device Ops“. The Nikkei. February 7, 2013. Посетено на March 31, 2013.
  6. Buetow, Mike. „Juki, Sony to Talk SMT Merger“. Circuits Assembly. Архивирано од изворникот на 2013-04-10. Посетено на 2018-03-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]