IC 276

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 276


Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 21 м 11,6 с
Деклинација -23° 39' 30"
Положбен агол 32°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 26 мај 1895
Други ознаки ESO 514-10, MCG -4-36-13, UGCA 406, IRAS 15182-2328

IC 276галаксија во соѕвездието Вага, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 276 се споменува и како ESO 514-10, MCG -4-36-13, UGCA 406, IRAS 15182-2328.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 мај 1895 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 276 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 276 има привидни димензии од 2,6' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 21 м 11,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 39' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 32°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 276 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 54776.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]