IC 270

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 270


Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 40 m 10,5 s
Деклинација -44° 18' 56"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 15 мај 1904
Други ознаки ESO 272-23, MCG -7-30-5, AM 1436-440, IRAS 14369-4406

IC 270 е галаксија во соѕвездието Волк, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 270 се споменува и како ESO 272-23, MCG -7-30-5, AM 1436-440, IRAS 14369-4406.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 270 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 270 има привидни димензии од 2,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 40 m 10,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -44° 18' 56".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 270 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52410.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]