IC 264

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 264


Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 21 m 12,9 s
Деклинација -46° 17' 54"
Положбен агол 127°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x 0,9'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 13 мај 1904
Други ознаки ESO 272-5, IRAS 14179-4604

IC 264 е галаксија во соѕвездието Волк, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 264 се споменува и како ESO 272-5, IRAS 14179-4604.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 264 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 264 има привидни димензии од 4,2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 21 m 12,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -46° 17' 54".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 127°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 264 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51288.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]