IC 248

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 248


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 40 m 18,5 s
Деклинација -28° 53' 31"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm/P
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 4 мај 1904
Други ознаки ESO 445-6, MCG -5-32-62, TOL 37, AM 1337-283

IC 248 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 248 се споменува и како ESO 445-6, MCG -5-32-62, TOL 37, AM 1337-283.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 248 е од видот IBm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] IC 248 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 40 m 18,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 53' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 248 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48368.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]