IC 246

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 246


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 40 м 30,8 с
Деклинација -51° 4' 17"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 19 јуни 1903
Други ознаки ESO 220-29, IRAS 13373-5049

IC 246галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 246 се споменува и како ESO 220-29, IRAS 13373-5049.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 јуни 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 246 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 m/лм2.[2] IC 246 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 40 м 30,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 4' 17".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 246 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48384.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]