IC 242

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 242


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 32 м 30,9 с
Деклинација -27° 7' 39"
Положбен агол 51°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 4 мај 1904
Други ознаки ESO 509-47, MCG -4-32-32

IC 242галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 242 се споменува и како ESO 509-47, MCG -4-32-32.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 242 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 242 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 32 м 30,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 7' 39".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 51°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 242 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47642.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]