IC 241

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 241


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 30 м 17,5 с
Деклинација -27° 55' 43"
Положбен агол 103°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 4 мај 1904
Други ознаки ESO 444-57, MCG -5-32-33

IC 241галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 241 се споменува и како ESO 444-57, MCG -5-32-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 241 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 241 има привидни димензии од 1,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 30 м 17,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 55' 43".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 103°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 241 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47452.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]