IC 237

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 237


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 23 м 22,2 с
Деклинација -26° 6' 33"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 4 мај 1904
Други ознаки ESO 508-61, MCG -4-32-10, IRAS 13206-2550

IC 237галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 237 се споменува и како ESO 508-61, MCG -4-32-10, IRAS 13206-2550.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 237 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 237 има привидни димензии од 1,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 23 м 22,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 6' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 2°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 237 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46779.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]