IC 236

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 236 {{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 23 м 13,2 с
Деклинација -26° 18' 1"
Положбен агол 32°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 4 мај 1904
Други ознаки ESO 508-60, MCG -4-32-9

IC 236галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 236 се споменува и како ESO 508-60, MCG -4-32-9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 236 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 236 има привидни димензии од 1,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 23 м 13,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 18' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 32°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 236 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46768.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]