IC 1666

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1666


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 22 m 36 s
Деклинација +12° 9' 30"
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
15,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки VCC 562, 8ZW 183, A 1220+12

IC 1666 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1666 се споменува и како VCC 562, 8ZW 183, A 1220+12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1666 е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 1666 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 22 m 36 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 9' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1666 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40100.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]