IC 1616

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1616


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 17 m 42,6 s
Деклинација +13° 22' 46""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки MCG 2-31-81, CGCG 69-131, VCC 249

IC 1616 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1616 се споменува и како MCG 2-31-81, CGCG 69-131, VCC 249.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1616 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 1616 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 17 m 42,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 22' 46"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1616 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39449.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]