IC 148

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 148


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 31 m 24,4 s
Деклинација -54° 24' 58"
Положбен агол 119°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 157-38, DRCG 47-1, IRAS 04303-5430

IC 148 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 148 се споменува и како ESO 157-38, DRCG 47-1, IRAS 04303-5430.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 148 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 148 има привидни димензии од 2,3' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 31 m 24,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 24' 58".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 119°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 148 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15388.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]