Прејди на содржината

Hypnotize

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Hypnotize“
Студиски албум од System of a Down
Издаден22 ноември 2005
Снимен2004–2005, во Лос Анџелес, Калифорнија
ЖанрАлтернативен метал, прогресивен рок, хеви метал, експериментален метал
Траење39:46
Издавачка куќаAmerican
ПродуцентРик Рубин, Дарон Малакијан
System of a Down — Хронологија
Mezmerize
(2005)
Hypnotize
(2005)

Hypnotize е петтиот студиски албум на System of a Down, и вториот дел од нивниот двоен албум Mezmerize/Hypnotize.[1] Албумот содржи 12 песни.[2]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се компонирани од Дарон Малакијан, освен онаму каде е обележано.

Бр. Наслов Траење
1. „Attack“ (Малакијан, Серж Танкијан) 3:06
2. „Dreaming“ (Малакијан, Танкијан, Шаво Одаџијан) 4:00
3. „Kill Rock 'n Roll“   2:28
4. „Hypnotize“ (Малакијан, Танкијан) 3:09
5. „Stealing Society“ (Малакијан, Танкијан) 2:58
6. „Tentative“ (Малакијан, Танкијан) 3:36
7. „U-Fig“ (Малакијан, Танкијан, Одаџијан) 2:55
8. „Holy Mountains“ (Малакијан, Танкијан) 5:28
9. „Vicinity of Obscenity“ (Танкијан) 2:51
10. „She's Like Heroin“   2:44
11. „Lonely Day“   2:47
12. „Soldier Side“   3:40
Вк. траење:
39:46

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SOAD knocks Madonna from No. 1“. Jam!. Посетено на 6 април 2011.
  2. „Underwood Leads Three Country Debuts Onto Chart“. Billboard.