Mezmerize

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Mezmerize“
Студиски албум од System of a Down
Издаден 17 мај, 2005
Снимен јуни - ноември 2004, во Лос Анџелес, Калифорнија
Жанр Алтернативен метал, експериментален метал, хеви метал, прогресивен рок, уметнички рок
Траење 36:06
Издавачка куќа American
Продуцент Рик Рубин, Дарон Малакијан
System of a Down — Хронологија
Steal This Album!
(2002)
Mezmerize
(2005)
Hypnotize
(2005)

Mezmerize е четвртиот студиски албум на System of a Down, и првиот дел од нивниот двоен албум Mezmerize/Hypnotize.[1] Албумот содржи 11 песни.[2]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Текст Музика Траење
1. „Soldier Side - Intro“   Малакијан Малакијан 1:03
2. „B.Y.O.B.“   Танкијан, Малакијан Малакијан 4:15
3. „Revenga“   Танкијан, Малакијан Малакијан 3:48
4. „Cigaro“   Танкијан, Малакијан Малакијан 2:11
5. „Radio/Video“   Малакијан Малакијан 4:09
6. „This Cocaine Makes Me Feel Like I'm on This Song“   Танкијан, Малакијан Малакијан 2:08
7. „Violent Pornography“   Малакијан Малакијан 3:31
8. „Question!“   Танкијан Малакијан, Танкијан 3:20
9. „Sad Statue“   Танкијан, Малакијан Малакијан 3:25
10. „Old School Hollywood“   Малакијан Малакијан 2:56
11. „Lost in Hollywood“   Малакијан Малакијан 5:20
Вк. траење:
36:06

Наводи[уреди | уреди извор]