Faithless

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Faithless
Faithless во Хаифа, 27 јуни 2005
Биографски податоци
ПотеклоЛондон, Англија
Жанровиденс
транс
трип хоп
Период на активност1995 до денес
Мреж. местоофицијално мрежно место
Членови
Макси Џез
Систер Блис
Роло Армстронг
Поранешни членови
Џејми Като

Faithless (изговор Фејтлес) е британска музичка група која се состои од членовите Макси Џез, Систер Блис и Роло Армстронг. Оваа група најмногу е позната по својот голем денс хит „Insomnia“, но и „God Is a DJ“ и „We Come 1“. Faithless снимиле неколку студиски албуми кои понудуваат различни видови на музички жанри. До денес, Faithless имаат продадено над 12 милиони плочи на светско ниво. Покрај издадените материјали, Faithless имаат оганизирано поголем број турнеи, меѓу кои две гостувања во Скопје.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Албумски детали Најдобра позиција на топ листа Сертификација
UK
[1]
AUS
[2]
AUT
[3]
BEL
[4]
FIN
[5]
GER
[6]
NL
[7]
NOR
[8]
NZ
[9]
SWI
[10]
1996 Reverence
 • Објавен: април 1996
 • Издавач: (#)
 • Формати: CD, касета
26 26 47 13 17 45 7 17 18
1998 Sunday 8PM
 • Објавен: септември 1998
 • Издавач: (#)
 • Формати: CD, касета
10 41 23 15 6 7 4 21 9
2001 Outrospective
 • Објавен: јуни 2001
 • Издавач: (#)
 • Формати: CD, касета
4 11 17 1 10 3 2 2 26 4
2004 No Roots
 • Објавен: 7 јуни 2004
 • Издавач: Cheeky / Sony BMG (#82876618702)
 • Формати: CD, касета, дигитален запис
1 23 26 1 23 12 3 17 10
2006 To All New Arrivals
 • Објавен: 27 ноември 2006
 • Издавач: Sony BMG (#88697021582)
 • Формати: CD, касета, дигитален запис
30 73 12 70 29 11
2010 The Dance
 • Објавен: мај 2010
 • Издавач: Nate's Tunes
 • Формати: CD, дигитален запис
"—" албуми кои не котирале на топ листите или не биле издадени.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Faithless UK discography". chartstats.com. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. "Faithless Australian discography". australian-charts.com Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. "Faithless Austrian discography". austriancharts.at Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. "Faithless Belgian Flanders discography". ultratop.be/nl Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. "Faithless Finnish discography". finnishcharts.com Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. "Faithless German albums discography". musicline.de. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. "Faithless Dutch discography". dutchcharts.nl. Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. "Faithless Norwegian discography". norwegiancharts.com Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. "Faithless New Zealand discography". charts.org.nz Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. "Faithless Swiss discography". swisscharts.com Hung Medien. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 "BPI - Certified Awards Search". British Phonographic Industry. Посетено на 05-10-2009. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]